Skip to content

Wydarzenia

_82A1710

Świat się kręci… Zapraszamy na wystawę do galerii OKNO

30 września 2020, 00:00
wystawy
 

Świat się kręci….” to tytuł wystawy Marka Poźniaka, którą od 26 czerwca można oglądać  w Galerii OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. 

Wielkoformatowe, barwne fotografie pełne tajemnicy, jakby z niedopowiedzianego świata, w którym nakładają się zdarzenia, sytuacje, relacje, wrażenia. Marek Poźniak sam buduje swoje kamery obscury, potocznie nazywane kamerami otworkowymi. Potwierdzam, widziałam, niektóre z nich przez kilka miesięcy zamocowane były m.in. do okien Galerii OKNO. Kilka miesięcy? Tak, dokładnie tak. Samodzielnie wykonane aparaty rozwiesza, mocuje w różnych miejscach na świecie gdzie bywa, gdzie jest. Nie rzucają się w oczy, wykonane z niepozornych, czarnych pojemników po kliszy. Starsze pokolenie jeszcze pamięta, młodsze zachęcamy do zapoznania się z tematyką, jest do tego okazja. Aparaty te składają się tylko z małego czarnego, nie przepuszczającego światła walcowatego pudełka i precyzyjnego małego otworu. We wnętrzu artysta umieszcza papier fotograficzny. Otwór pełni role bezsoczewkowego obiektywu, przez który wpada światło i odwzorowuje świat. W tym wypadku odwzorowuje świat przez kilka miesięcy tworząc tzw. solarografie rejestrujące trasy słońca na niebie oraz jego subtelne zmiany kursu spowodowane przez ruch Ziemi. 

W galerii OKNO zobaczymy kilkanaście tego typu fotografii w rozmiarze 1m x 1m  i większe. Serdecznie zapraszamy… Jak wyglądać będzie wernisaż, który odbędzie się 26.06.2020 o godz. 18.00 będziemy jeszcze informować. Na pewno zgodnie z zaleceniami i dbając o bezpieczeństwo zastosujemy się do aktualnych zaleceń co do ilości osób w momencie otwarcia wystawy. Całość będzie można również śledzić na fb Galerii OKNO i Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury dzięki współpracy z telewizją hts Słubice.

Marek Poźniak, fotograf, grafik i globtroter.

Pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Bada istotę i znaczenie fotografii w kulturze biorąc udział i prowadząc warsztaty ze studentami w wielu krajach (Berlin, Bogota, Ficarra, Jerozolima, Lwów, Mumbai). Miłośnik starych, unikatowych technik i fotografii analogowej. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach Senatu miasta Berlina, Museum of Modern Art w Bogocie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Anna Panek-Kusz