Projekty
Kultura, głupcze! Wzmocnienie strategicznego partnerstwa w obszarze kultury – etap I. It’s the culture, stupid! Die Stärkung der strategischen Partnerschaft im kulturellen Bereich – Teil
Realizatorzy:
Słubicki Miejski Ośrodek Kultury
oraz Messe un Veranstaltungs GmbH z Frankfurtu nad Odrą
Słubice i Frankfurt nad Odrą są wspólną przestrzenią rozwoju, komunikacji, handlu i wymiany usług. Szczególną rolę w kreowaniu wspólnej tożsamości lokalnej mieszkańców pogranicza pełni kultura, która jako pierwsza stanowiła platformę wymiany na pograniczu polsko-niemieckim po otwarciu granic w wyniku upadku żelaznej kurtyny.
Głównym celem projektu jest stworzenie wspólnej i harmonijnie zintegrowanej przestrzeni usług kulturalnych dopasowanych do potrzeb mieszkańców dwumiasta oraz podnoszących jego atrakcyjność turystyczną. Harmonijny, pozbawiony barier, rynek usług kulturalnych oraz wspólna komunikacja skierowana do mieszkańców i gości dwumiasta są podstawą wieloletniego działania, którego szerszym celem jest budowanie tolerancyjnego, otwartego społeczeństwa, żyjącego w atrakcyjnym miejscu, będącym najlepszą egzemplifikacją wartości wspieranych przez UE.
Projekt przeznaczony jest dla mieszkańców dwumiasta Słubice-Frankfurt. Są to konsumenci usług kulturalnych ze Słubic i Frankfurtu oraz turyści i goście odwiedzający nasze dwumiasto z innych niż turystyczne powodów.
Bezpośrednią korzyścią działań projektowych będzie niwelowanie barier językowych, praktycznych i próba zmniejszenia barier mentalnych w dostępie do wspólnego rynku usług kulturalnych dwumiasta. Przyczyni się to do wzrostu dostępności i znajomości oferty kulturalnej po obu stronach Odry dla wszystkich grup wiekowych.
W ramach projektu wspieramy marki kulturalne dwumiasta, przygotowujemy cykliczne kampanie polsko-niemieckich wydarzeń, realizujemy transgraniczne przedsięwzięcia, organizujemy warsztaty artystyczne, które jakościowo wspierają nasze cykliczne wydarzenia.
A Mury runą!Und die Mauern werden fallen!
Realizatorzy:
Słubicki Miejski Ośrodek Kultury
Messe un Veranstaltungs GmbH z Frankfurtu nad Odrą
transVOCALE e.V.
Przygotowując się do Festiwalu transVocale w 2019 roku, zastanawialiśmy się, czy uda się zaskoczyć widzów podczas inauguracji? Ideę podpowiedziała historia! W 2019 roku przypadało 30-lecie upadku „żelaznej kurtyny” i berlińskiego muru. Byliśmy zgodni, że warto, za pomocą muzyki, opowiedzieć o przemianach demokratycznych w Polsce i byłej NRD w latach 80. i 90. Trudna przeszłość, widziana oczami współczesnych artystów stała się niejako artystyczną retrospekcją historii, a zarazem bardzo współcześnie i twardo osadzona, ukazała nową jakość polsko-niemieckiej współpracy.
Koncert „A mury runą” był unikatowym wydarzeniem i okazją do wspólnego świętowania przemian wolnościowych. Wspólna organizacja dała możliwość przyjrzenia się naszej przeszłości i trudnej historii oczami sąsiada. Projekt ukazał lokalny potencjał artystyczny, który został obudowany utworami symbolami epoki, połączył środowisko artystyczne, co jest ogromnym sukcesem, a zarazem zaczynem transgranicznej platformy kulturalnej, wyrastającej na solidnym lokalnym fundamencie. Takie projekty uskrzydlają, sprawiają, że lepiej się rozumiemy, gdyż język kultury jest uniwersalny. Łączą artystów, widzów wprowadzają w inny świat, dają nadzieję, budują nowe mosty porozumienia, pomagają rozwijać i wyzwalać potencjał artystyczny.
Na scenie zobaczyliśmy 30 artystów amatorów. Polsko-niemiecka grupa, na bazie kultowych utworów lat 80. i 90. stworzyła koncert z elementami musicalu – świetnie przygotowany i wyreżyserowany, z nadającą charakter scenografią i autorskimi choreografiami, wprowadził widzów w epokę, bawił, zaskakiwał, wzruszał.
Polsko-niemiecka publiczność usłyszała 15 utworów / symboli: ALS ICH FORTGING // KIEDY ODSZEDŁEM; KOCHAM WOLNOŚĆ // ICH LIEBE FREIHEIT; BORN IN THE GDR; W DOMACH Z BETONU // IN DEN BETONHÄUSERN (GIBT ES KEINE FREIE LIEBE); MONT KLAMOTT // WZGÓRZE KLAMOTT; SZKLANA POGODA // GLASWETTER; TAGESREISE // JEDNODNIOWA WYCIECZKA; AUTOBIOGRAFIA // AUTOBIOGRAFIE; LANGEWEILE // NUDA; NACH SÜDEN // NA POŁUDNIE; NIE PYTAJ O POLSKĘ // FRAG’ NICHT NACH POLEN; WER DIE ROSE EHRT // KTO CZCI RÓŻĘ; KAWAŁEK PODŁOGI // MEIN IST DIESES STÜCKCHEN ERDE; IMAGINE
Muzycy: Jacek Fałdyna, Waldemar Franczyk, Tomasz Grudzień, Olaf Makuchowski, Grzegorz Piotrowski, Thomas Strauch, Piotr Tamborski
Wokaliści: Weronika Chrostowska, Tomasz Hoffman, Edyta Kręgiel, Heike Matzer, Agata Pomocka, Dirk Seiring, Piotr Tamborski
Tancerze i aktorzy słubickiej BOHEMY: Emila Artiuchow, Tymon Bodziacki, Julia Dębińska, Bartek Dudziak, Marietta Grelka, Klaudia Grzesik, Maciej Jakubiak, Jan Jędrzejewski, Klaudia Kozinoga, Julia Kozova, Liana Kozowa, Dominika Łazdowska, Natalia Mrawczak, Dariusz Romak, Maciej Słodownik, Maks Słodownik, Zuzanna Zyga
Reżyseria, scenografia, choreografia: Henryk Lechelt
Kierownictwo muzyczne: Piotr Tamborski
Podsumowując… to artyści zmieniają świat
Kiedy nie można było mówić głośno, kiedy żyliśmy na kartki niemal na wszystko, kiedy jeździliśmy trabantem czy „maluchem”, oglądaliśmy świat zza „żelaznej kurtyny, kolekcjonując przemycone z Zachodu historyjki z „Donaldów”, ONI tworzyli. Nie mówili wprost, bo byli na cenzurowanym. Tworzyli, aby tchnąć ducha WOLNOŚCI, przekazać ludziom swój sposób patrzenia na świat, pomóc nazwać to, co każdy z nas nosił w sercu. I tę cząstkę, a także atmosferę panującą w krajach Bloku Wschodniego w okresie transformacji, chcieliśmy oddać podczas koncertu inaugurującego festiwal TransVOCALE. Wróciliśmy do utworów z lat 80., tak ważnych dla Polaków i dla Niemców. Dzisiaj, kiedy jesteśmy WOLNI, paradoksalnie tej wolności nie szanujemy i nie dostrzegamy. DZISIAJ, bez WCZORAJSZYCH strajków, cenzury, kartek na cukier, wysokich murów, pomyślmy o tym, co się wydarzy JUTRO. I posłuchajmy, albo zaśpiewajmy IMAGINE…