Skip to content

Wydarzenia

labirynt 11

Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT

24 października 2021, 00:00
archiwalne
 
Wielkimi krokami zbliżamy się do kolejnej edycji Labirynt Festiwal Nowej Sztuki!

Przyszedł czas na przybliżenie tematu tegorocznej edycji i Kuratorów Festiwalu.
Organizatorzy festiwalu na temat, hasło tegorocznego festiwalu lAbiRynT wybrali określenie „wibracje”, dające duży potencjał interpretacyjny a jednocześnie, oddające ducha obecnej sytuacji … wibrujących, niekiedy sprzecznych emocji i reakcji.

Oto pierwszy z Kuratorów – Jerzy Olek i jego rozwinięcie tematu wibracji.

„wibracje to ruch, a ruch to życie
wibracje to stabilny stan organizmu
wibracje to znak aktywności
wibracje to impuls do rozpoczęcia działania
wibracje to pożądana energia
wibracje to gotowość tworzenia
wibracje to rytmiczne pulsowanie
wibracje to droga do otwarcia umysłu
wibracje to zaczyn intelektualnej kreatywności
wibracje to niespokojny lot motyla
wibracje to zaczątek artystycznej rewolty
wibracje to sygnał do przełamywania stereotypów
wibracje to grzebanie tępej zachowawczości
wibracje to zaproszenie do wysokich lotów”

Drugim z Kuratorów jest Anna Panek-Kusz, a poniżej Jej interpretacja tegorocznego hasła przewodniego Labirynt Festiwal Nowej Sztuki.

„Wibracje, to zarówno chwile zwątpienia, jak również kreatywność i impuls do działania.
Wibracje to nieodzowne elementy wszechświata, które drgają, oddziaływują na siebie tworząc niezliczone kombinacje wzajemnych relacji i możliwości. Niekiedy spójnych, rytmicznych, harmonijnych innym razem z dysonansem, zgrzytem, irytacją.
Wibracje wyzwalają energię, kreatywność, ale również działają wyciszająco, terapeutycznie, leczniczo, jak chociażby te uruchamiane za pomocą gongów oraz mis kryształowych w tzw. muzyce wibracyjnej.
Rytm oddechu, bicia serca i fal mózgowych zsynchronizowane pozwalają osiągnąć najwyższy stan medytacji. Podobnie jak rytmicznie powtarzana mantra.
Muzyka to niezliczone zestawy wibracji, które oddziaływują na otoczenie, wprowadzając nas w najróżniejsze stany emocjonalne, a niekiedy w hipnotyczny trans.
Bywają również podstępne te krótsze niż 0,04 sekundy oddziałują na mózg, który nie może się obronić przed zapisaną w nich sugestią podprogową”

Trzecim, a zarazem ostatnim z Kuratorów jest Michael Kurzwelly

„Wibracje opisują fizyczne drgania lub lekkie wstrząsy, które odbieramy bezpośrednio naszymi zmysłami. Każdy z nas już odczuł takie wibracje na własnym ciele. Bob Marley śpiewał „Positive Vibrations“ (pozytywne wibracje) i myślę, że jemu chodziło o pozytywne drganie spowodowane muzyką i wiarą w religię, uszczęśliwiające wstrząsy. A po drugiej stronie mogą być groźne wibracje powodujący trzęsienie ziemi. Wibracje mają bezpośredni wpływ na nas. Irytują nas kiedy ich nie rozumiemy. Sztuka może spowodować wibracje w nas. Albo mówiąc słowami artysty Les Levine, wibracje artystyczne wołają: „Change your mind“ (Zmień swoje zdanie).”

Zapraszamy do zaglądania na stronę Festiwalu i śledzenia co, gdzie i kiedy będzie się działo! A zapewniamy, że będzie się działo dużo! http://www.labirynt.slubice.eu/index.html