Skip to content

Wydarzenia

Galeria OKNO

Kamienie z szachownicami – wystawa z tajemnicą w tle

7 marca 2024, 17:00
wystawy
 

Serdecznie zapraszamy 7.03.2024 o godz. 17.00 do Galerii Małej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury na wystawę pt. „Kamienie z szachownicami na średniowiecznych kościołach w regionie Odry i Warty”.

Dwóch pasjonatów z Frankfurtu: fotograf Horst Drewing i malarz Wolfram – Werner Kipsch postanowiło odszukać i zdokumentować kościoły z tajemniczymi szachownicami. Na wystawie zaprezentują 17 z nich, w tym pięć ze strony polskiej.

Jak napisał Horst Drewing „Każdy, kto podróżuje przez region Odry-Warty, świadomie lub nieświadomie natknie się na szachownice na kościołach z kamienia polnego. Ich pochodzenie i znaczenie jest nieznane, podobnie jak budowniczych średniowiecznych kościołów”.

Teorii związanych z celem ich powstawania i umiejscowienia jest conajmniej kilka, ale bardziej w formie niepotwierdzonych hipotez i legend. Niech ta nuta tajemnicy, a może nawet perspektywa rodzącej się przygody turystyczno-poznawczej zachęci do odwiedzenia wystawy i spotkania z jej autorami. Podczas wernisażu obecny będzie tłumacz więc możliwość dyskusji będzie jak najbardziej możliwa i wskazana. Wystawie towarzyszy również polsko-niemiecki katalog z fotografiami i lokalizacją kościołów.

Warto dodać, że Kamienie w szachownicę były używane tylko przez stosunkowo krótki czas i nie najdziemy ich w całej Europie. Występują w dużych ilościach w północnej Jutlandii i sporadycznie w granitowych kościołach w południowej Szwecji i południowej Norwegii.W Europie Środkowej takie kościoły znajdują się głównie po obu stronach Odry, Warty, Szprewy i Czarnej Elstery na Dolnych Łużycach.

Serdecznie zapraszamy na odkrywanie tajemnic. Wstęp bezpłatny.