Skip to content

Wydarzenia

pasja_social

Koncert Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej

1 kwietnia 2023, 00:00
koncerty
 

Koncert Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej w Kościele NMP Królowej Polski w Słubicach. Motywem koncertu będzie męczeńska śmierć Jezusa –  już wiele wieków temu stał się muzyce szczególnie bliski i podejmowany był w niej wielokrotnie – w rozmaitych formach i konwencjach. Głęboki humanistyczny sens najważniejszego dla chrześcijan misterium Męki Pańskiej sprawił, że przez wieki było ono dla twórców niewyczerpanym źródłem inspiracji, czego dowodem jest długa i wciąż otwarta lista kompozycji. Podczas naszego koncertu, który tradycyjnie już chcielibyśmy potraktować jako rodzaj muzycznej refleksji na okres Wielkiego Tygodnia, zaprosimy do wysłuchania wybranych fragmentów dzieł Johanna Sebastiana Bacha uznawanych za najdoskonalsze w swoim gatunku – Pasji wg św. Jana (1723) oraz Pasji wg św. Mateusza (1727). Tworzące je arie, recytatywy oraz chóry są genialnym połączeniem prostoty i głębi wyrazu, wielkiej inwencji melodycznej, logiki konstrukcji oraz mistrzowskiego zastosowania środków technicznych. Przepełniona medytacyjnym skupieniem muzyka wielkiego Kantora z Lipska, który w historię wielkiego cierpienia i bólu potrafił wlać chwalebny, kojący serce liryzm, staje się jednocześnie niezwykłą ponadczasową opowieścią o człowieczeństwie, słabości i sile, zwątpieniu i nadziei. Zapraszamy na niezwykły wieczór z Muzyką na Wielki Post. Na osobistą refleksję. Na piękne wyciszenie.

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Małgorzata Trojanowska / sopran
Jan Jakub Monowid / kontratenor
Mariusz Godlewski / bas
Pomerania Singers
przygotowanie zespołu: Sylwia Fabiańczyk-Makuch
Przemysław Fiugajski / dyrygent
Jan Mierzyński / słowo

W programie chóry, chorały, recytatywy i arie z Pasji wg św. Jana BWV 245, Pasji wg św. Mateusza BWV 244 oraz kantaty Ich habe genug BWV 82 Johanna Sebastiana Bacha.

 

Koncert odbędzie się 01.04.2023 r. o godzinie 19:00 w Kościele NWP Królowej Polski w Słubicach. Bilety dostępne są w kasie SMOK oraz na stronie:

https://www.bilety24.pl/koncert/1336-mein-jesu-gute-nacht-pasja-wg-jana-sebastiana-bacha-koncert-oratoryjny-87227?id=470811