Skip to content

Wydarzenia

Preludium 2020_fb

Preludium Bożonarodzeniowe 2020

24 grudnia 2020, 20:00
koncerty
 

Opowieść wigilijna bez granic

Okres świąt jest niezwykły – to czas, kiedy łączymy siły i przenosimy się w inne wymiary naszego człowieczeństwa. To jedyne w roku dni, które łącząc i tworząc magiczny nastrój, unoszą nas ponad ziemię i zastaną rzeczywistość. W tym niezwykłym okresie, ponad podziałami, ponad narodami przygotowujemy świąteczne życzenia od lokalnych artystów!

W tym roku nie możemy się spotkać i wspólnie przygotować do wydarzenia celebrującego Święta Bożego Narodzenia, razem je oglądać z rodziną i znajomymi, podziwiając na scenie swoich bliskich. Ale dzisiaj, kiedy funkcjonujemy w alternatywnej rzeczywistości narzuconej przez rozprzestrzeniającego się wirusa, jeszcze większą rolę odgrywa bycie blisko drugiego człowieka oraz przekazywanie dobrej energii i nadziei.

Bożonarodzeniowa transgraniczność

W tym trudnym roku, ponad granicami przygotowujemy Preludium Bożonarodzeniowe. Przy współpracy międzynarodowej i międzysektorowej, przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców, organizacji, instytucji, lokalnych przedsiębiorców tworzymy widowisko z przesłaniem. I mimo utrudnień jest wielka siła w nas Mieszkańcach Dwumiasta!

Bo bardzo chcemy, żeby było świątecznie i żeby nadchodzące święta były niezwykłe, choć tak inne niż w latach ubiegłych. Pandemia zmieniła nasze życie, zmieniają się także projekty, bo spotkania
i wydarzenia nie mogą się odbywać w dotychczasowej formie. Ale rozwijają się nowe, alternatywne formy przekazu, docieramy tam, gdzie dotychczas nie można było. I to jest wspaniałe!

Opowieść wigilijna w nowej formule

W tym roku, ze względu na sytuację związaną z pandemią COVID-19, widowisko przygotowane zostanie podczas warsztatów artystycznych i nagrane przez telewizję lokalną. Wszystko odbędzie zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w Polsce i w Niemczech.

W ramach przedsięwzięcia, w kilku przygotowanych przestrzeniach scenicznych pojawi się ponad 100 artystów amatorów z pogranicza. Poszczególne sceny i sekwencje nagrywane będą w grupach, a proces ich przygotowywania odbędzie się na przestrzeni kilku dni.

Święta będą artystyczne

I pokażą nas mieszkańców, wspólnie tworzących lokalną tożsamość pogranicza. Polską i niemiecką społeczność wciąż różnią spojrzenia kulturowe, dzielą stereotypy i uprzedzenia. Łączy natomiast wspólne świętowanie, które wyzwala w ludziach pozytywne wartości, uwrażliwia, łagodzi animozje, tworzy płaszczyznę porozumienia, daje możliwość dialogu i sposobność zawiązania dobrosąsiedzkiej przyjaźni i jej dalszego rozwoju.

Preludium Bożonarodzeniowe 2020 będzie barwnym spektaklem muzyczno-choreograficzno-teatralnym z elementami wizualizacji artystycznej, angażującym lokalnych twórców i artystów – muzyków, wokalistów, aktorów i tancerzy. Podczas koncertu widzowie usłyszą pastorałki i piosenki świąteczne, a także utwory autorskie, przygotowane specjalnie na tę okazję. Zobaczą etiudy teatralne i choreograficzne. A wszystko w pięknych świątecznych sceneriach Słubic i Frankfurtu.

Po dziesięciokroć PRELUDIUM

Pierwsze Preludium Bożonarodzeniowe zobaczyliśmy w 2011 roku. Zaczął padać śnieg, kiedy wspólnie z mieszkańcami ubieraliśmy choinkę na Placu przed Collegium Polonicum. A wszystkich gości witaliśmy w foyer przed aulą etiudą „Dziewczynki z zapałkami”.

Po dziesięciu latach formuła jest nadal aktualna, nadal każdy mieszkaniec pogranicza czeka na lokalne widowisko, które od 10 lat zmienia i wzbogaca nasze doświadczanie i przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. A ponad granicami wspólnie realizujemy misję jednoczenia.

Serdecznie zapraszamy !!!

Premiera online / 24 grudnia 2020, godz. 20.00 / telewizja HTS Słubice / SMOKSlubice / hts.slubice / slubiceifrankfurt / muv.gmbh

Preludium Bożonarodzeniowe powstało w ramach projektu „Opowieść wigilijna bez granic”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020, Fundusz Małych Projektów Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA oraz budżetu państwa.